Jdi na obsah Jdi na menu
 


Třebíčská trampgrassová postupem času country a bluegrassová skupina. Koncem roku 1997 se pár kamarádů, kteří se scházeli v hospodě u Grica rozhodlo, že založí kapelu. Byli to Jirka Brádka (banjo), Martin Koch (kontrabas), Bob Kirš (kytara) a Ruda Pražan (foukací harmoniky,posléze mandolína). Po dlouhých debatách jak se skupina bude vlastně jmenovat zvítězil název DRUHEJ DECH proti protinázvu DRUHÁ MÍZA (což bylo asi výstižnější,protože všichni až na Martina byli v mírně pokročilém věku - kolem 50 let). Hrálo se ponejvíc naživo bez aparátu po místních hospodách,ale po čase hoši došli k závěru, že přijít o hlasivky se dá příjemnějším způsobem ( jako je např. kouření a pití studeného piva).Takže získali od jednoho kamaráda starý lampový zesilovač Tesla music 130 s příslušným mixem a bedny od kamaráda Standy. Tímto historickým aparátem zaujali posluchače možná více než svým hraním.   

Obrazek

Po čase odešel z kapely basista Martin a nahradil ho Aleš Lysák zvaný Lešek a také přichází známý třebíčský kytarista František Jirků. A tak se zažalo hrát v pěti.

 Obrazek

 

 Začátkem roku 2001 Bob oznamuje, že ho tato činnost dostatečně neuspokojuje a ke kenci března odchází z kapely nejen on,ale i Franta. V té době se Ruda seznamuje s kytaristou Pavlem Jurdou (členem tehdy dobré skupiny Pangejt) a nabízí mu místo za bývalé kytaristy. Hned při prvním hraní bylo jasné, že kapela získala novou podobu a hlavně frontmena se kterým se začaly tvořit nové písničky do dvoj a tří hlasů. V tomto sestavení se účastnili festivalu NÁMĚŠŤSKÁ PLACKA, která byla pro Rudy a Jirku obrovskou zkušeností.

 

                    

 

 

Obrazek

Obrazek

 

 

V srpnu 2002 končí Aleš na kontrabas a na 3 měsíce to bere Radek Zoňa.

 

  Obrazek

V lednu 2003 přichází nový baskytaristan Jarda Papirník a s ním skupina přechází od kontrabasu k elektrické baskytaře.

Obrazek

 Dále v březnu odchází ze zdravotních důvodů Jirka,kterého nahrazuje muzikantským životem zaběhlý Radek. V té době skupina pořizuje nový aparát a začíná hrát každý víkend, někdy i 2x týdně.Také začínají do kapely zařazovat víc bleugrassových písní a trochu zrychlili. V této sestavě hrají něco přes rok a znovu mění baskytaristu,v dubnu 2004 přichází Pavel Března a jelikož každý z pánů muzikantů uznává jiný druh hudby, tak se snaží zažazovat do repertoáru písně ve stylu country, bluegrass, folk a trampské písně.

 

31.12.2007 Radek Zoňa odehral poslední hraní na silvestra v Náměšti nad Oslavou a znovu hledáme náhradu.Tentokrát přichází muzikant s vynikající rytmikou a hráč na mandolinu Petr Malinka,takže poprvé v Druhém dechu nebude hrát banjo. Petr si kupuje Bonga,Džembe a různé rytmické nástroje,Ruda Dobro zn.Lebeda a Pavel irskou flétnu Low Whistle a hned první hraní v této nové sestavě a s netradičními nástroji pro Druhej dech znamenalo obrovské oživení kapely a novou chuť do hraní.

Obrazek

Když jsme zjistili, že Petr nemá kvůli práci celé léto na hraní čas,tak znovu hledáme muzikanta,který by doplnil naši sestavu.Vzpoměl jsem si,že kdysi s náma chodil hrát po hospůdkách jeden kytarista,takže o  d 30.4. 2010 máme v kapele nového muzikanta, je to kytarista a trumpetista Ondřej Štěpnička z Třebíče. Hned od prvního hraní zjišťujeme, že je to spolehlivý a pohodový muzikant a první člen v kapele s hudebním vzděláním.

 

 

 

Obrazek 

 

Od června po skoro dvouleté pauze s náma zase hraje Radek.Není to každé hraní,ale když mu to dovolí roční syn, tak jede.

 

Celý rok 2011 hrajeme ve složení:

 

                                                                    

 

p1060211.jpg

 

A byl to výborný rok,odjezdili jsme spolu asi 25 hraní a všechny se vydařili.Nejvíce vzpomínáme na Country fest.Koncem roku nám Pavel Března oznamuje, že rok 2011 je jeho poslední v DD a že si máme najít jiného basáka. 

 

Od 11.5.2012 s náma vystupují: znojemský zpěvák, zvukař, klávesista, baskytarista Honza Jeřábek a třebičský multiinstrumentalista Tomáš Zelinger.

                                                              

                                     p1070644.jpg

Tak po roce zase měníme banjistu,odchází Tomáš Zelinger a přichází znojemský Laďa Oulehla.